Autor: Tomasz Drożdżal Kraków, 8 styczeń 2009


Terrarium dla ptasznika afrykańskiego


 

Przykladowe terrarium dla afrykańskich ptaszników zamieszkujących płytkie norki w suchej i skąpej w roślinność sawannie. Zbiornik ma wymiary 30x30x30 cm i jest otwierany od góry (szyba na zawiasach). Terrarium stworzone zostało dla ptasznika z rodzaju Augacephalus. Z powodzeniem można by w nim jednak umieścić także wielu innych przedstawicieli Harpactirinae.

terrarium

Widok z góry na wnętrze terrarium dla Augacephalus sp.

Podłoże stanowi gruba na około 15 cm warstwa czerwonej gliny – z wierzchu wymieszanej z małymi kamykami, delikatnymi korzonkami uschniętej rośliny i pojedynczymi włóknami kokosowymi. Grubość warstwy podłoża zwiększa się w kierunku tylnej ściany zbiornika imitując naturalną pochyłość terenu. Dzięki temu, bezpośrednio pod osadzonym w podłożu dużym kawałkiem łupka skalnego, udało się stworzyć płytką niszę będącą zachętą dla ptasznika do stworzenia sobie schronienia. Bezpośrednio na kamieniu oparty został sporej wielkości korzeń, który doskonale dopasował się kształtem i rozmiarami do zbiornika.

terrarium

Wejście do nory Augacephalus sp.

Mimo sporej twardości zastosowanego podłoża ptasznik samodzielnie pogłębił przygotowaną pod kamieniem niszę tworząc w niej wejście do długiego na około 10cm tunelu prowadzącego do pierwszej, dużej komory. Jak się później okazało z komory tej odchodził w bok krótszy tunel zakończony drugą, mniejszą komorą.


Pająk w takim zbiorniku jak ten, w którym to jest miejsce dla akceptowanej przez niego kryjówki (w tym wypadku norka pod kamieniem) oraz spora powierzchnia do eksploracji poza tą norką, będzie wykazywał się ciekawym, naturalnym zachowaniem. W dzień zazwyczaj przesiadywał będzie on na dnie swojej norki, zasklepiając jej wejście cienką warstwą sieci. Nocą z kolei wychodził będzie na “spacer” lub spędzał będzie ten czas czekając u wejścia do nory i częściowo wystawiając z niej jedynie przednie odnóża.

terrarium

Augacephalus sp. czyhający u wejścia do swej nory

Niepokojony z pewnością będzie chciał uniknąć konfrontacji z potencjalnym wrogiem i w mgnieniu oka ukryje się ponownie na dnie swego schronienia.

Doskonałym uzupełnieniem dosyć ubogiego wystroju mogłaby być na wpół ususzona kępa trawy – koniecznie z twardymi źdźbłami zdolnymi oprzeć się sile i ciężarowi pająka. Jedyną rośliną terrariową, która z powodzeniem można by zasadzić w tego typu terrarium, byłaby bardzo odporna na warunki, pochodząca z Afryki Sansevieria trifasciata.