Autor: Tomasz Drożdżal Kraków, 4 październik 2007


Terrarium dla ptasznika naziemnego

Biotop leśny


 

Przykladowe terrarium dla ptaszników naziemnych zamieszkujących biotop leśny. Zbiornik ma wymiary 30x30x25 cm i jest otwierany od przodu (dwie mijające się w szynach szybki). Terrarium stworzone zostało dla ptasznika z gatunku Brachypelma smithi.

terrarium

(kliknij w miniaturę, aby zobaczyć powiększone zdjęcie)

Tylną ścianę pokrywa około 2cm grubości płyta korkowa, powstała w wyniku sprasowania naturalnej kory dębu korkowego. Na ściance tej umocowane są dwie suszone hubki. Podłoże stanowi torf kwaśny – z wierzchu wymieszany z małymi kawałkami zwykłej kory, luźnym mchem leśnym oraz drobnymi kamykami. W podłożu osadzona jest dracena (umieszczona w podłożu wraz z własną doniczką, wypełnioną torfem odkwaszonym) oraz poduchy mchu leśnego. Elementy wystroju pochodzą z Gady-Gady.

Do terrarium typu leśnego znacznie bardziej pasowała by paproć. Z racji jednak tego, iż było ono przeznaczone dla masywnego ptasznika naziemnego konieczne było użycie takiego typu rośliny, która wytrzyma ciężar pająka oraz będzie odporna na deptanie.

Uprzedając czyjeś ewentualne zdziwienie, jeśli chodzi o mieszkańca – wbrew obiegowej opinii B.smithi nie zamieszkuje tylko i wyłącznie suchych i kamienistych obszarów porośnietych cierniami, ale także lasy liściaste tropików! Źródło danych:

  • RICK C. WEST: The Brachypelma Of Mexico. The ATS Forum Magazine Volume 14, Number 3 – 2005 : 4-15